Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Debata o Nutri-Score a dalších nutričních značeních v českém Senátu

Debata o Nutri-Score a dalších nutričních značeních v českém SenátuDatum konání:
3.6.2021

Debata o zavedení Nutri-Score v Česku získala znatelný impuls. Dne 3. 6. 2021 se v Senátu Parlamentu ČR uskutečnil kulatý stůl nazvaný “Dopady a souvislosti diskusí o zavedení nutričních označování na předních stranách obalů potravin v ČR a EU”. Šlo o první veřejnou diskusi svého druhu v Česku. Vyplynula z aktuálních diskusí v rámci EU, které nastínila i přítomná zástupkyně Evropské komise. Do konce roku 2022 by se mělo v EU rozhodnout, které schéma a v jaké podobě bude zvoleno.

Většina přítomných odborníků na výživu a lidské zdraví se shodla na tom, že nejlepší dostupným systémem je Nutri-Score. Je to nejlepší průsečík srozumitelnosti pro spotřebitele s nutriční validitou, který se opírá o desítky vědeckých studií a průzkumů a který má velký potenciál přispět pozitivně k veřejnému zdraví, které ještě více zhoršila pandemie. V diskusi byly zmíněny i výhrady k některým aspektům Nutri-Score, včetně výpočtu na základě 100g a ne porcí. Všichni řečníci se ale shodli na potřebě edukovat širokou veřejnost a dále vést tuto odbornou diskusi.

Akce měla skutečně velmi reprezentativní zastoupení, protože své pohledy na toto téma přítomným senátorům a desítkám nutričních odborníků, potravinářům, akademiků a zdravotníků připojených online představili prezidentka Potravinářské komory CR Dana Večeřová, náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka, prezident Svazu průmyslu a obchodu Tomáš Prouza, předseda společnosti pro výživu Dr. Petr Tláskal, profesor Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu či Jan Maryška ze spotřebitelské organizace dTEST, své pojetí odprezentovali také zástupci Alberta a Danone.

PREZENTACE KE STAŽENÍ: