Drobečková navigace

Úvod > O Nutri-Score > Časté otázky

Časté otázky

  •  Jak může Nutri-Score pomoci přehledné značení na přední straně obalu potraviny ve zdravotní prevenci obyvatelstva? Není to dáno jen pohybem?
    Správná výživa má významný vliv v prevenci celé řady onemocnění, zejména obezity, diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění, některých typů rakoviny a dalších onemocnění. Značení potravin tedy může pomoci v tom, že spotřebitele nasměruje ke správnému výběru potravin v dané kategorii a pomůže tak vylepšit jídelníček.

  •  Proč je vůbec vhodné diskutovat o zjednodušeném nutričním značení na přední straně obalu?
    Lidé často informacím na obalech nerozumí nebo nemají čas obaly důkladně číst. Jednoduché značení jim tak na první pohled usnadní orientaci a pomůže při výběru potravin a jejich porovnání v dané kategorii. Pochopitelně se jedná o zjednodušené značení, nicméně plnohodnotné informace spotřebitel má stále možnost získat z tabulky výživových hodnot a složení potraviny. Těmto údajům však ne každý rozumí (nepozná, na co se u dané potraviny zaměřit, jaké hodnoty jsou přijatelné a jaké už ne apod.). Označení Nutri-Score tedy nejvíce pomůže méně edukovaným spotřebitelům nebo těm, kteří nemají čas se důkladně věnovat všem údajům na obale.

  • Znamená to, že mám konzumovat jen potraviny v kategorii A a zcela se vyhýbat potravinám v kategorii E?
    Určitě neznamená, značení slouží především k tomu, aby si spotřebitel mohl porovnat jednotlivé výrobky mezi sebou a vybrat si z dané kategorie ty s lepším skóre. Základ jídelníčku by měly tvořit potraviny s lepším skóre, ale občas můžeme zařadit i ty méně vhodné.

  •  Znamená to, že když je nějaký výrobek označen červeně, že bych ho neměl jíst?
    Není pravda, že bychom červeně označené potraviny měli z jídelníčku zcela vyřadit. Vždy je třeba hodnotit jídelníček jako celek a nekoukat jen na jednotlivé potraviny. Velmi také záleží, jak často a v jakém množství danou potravinu jíme. Pokud si méně vhodnou potravinu dáme jen občas a v malém množství, nijak nám to neublíží.

  •  Proč systém Nutri-Score nezohledňuje velikost porce, ale vše se počítá na 100 g?
    Stanovit standardní velikost porce, která by byla vhodná pro všechny, není možné. Každý má jiné požadavky a nelze tedy jednoznačně říct, jak by měla správná velikost porce vypadat. Z toho důvodu se i výživové údaje uvádí na obalech vždy na 100 g a stejně tak tomu je u značení Nutri-Score.

  • Proč Nutri-Score nezohledňuje například přídatné látky?
    Pokud by se podařilo najít vhodný algoritmus, jak přídatné látky hodnotit, určitě by to bylo přínosné. Přednost bychom měli dávat především základním potravinám, které obsahují přídatných látek co nejméně. Jako přídatné látky se ale označuje široké spektrum látek s různými účinky a nelze je tak hodnotit všechny stejně. Některé jsou zcela přirozené, a dokonce i zdraví prospěšné látky (např. kys. askorbová neboli vitamin C). Nicméně všechny schválené přídatné látky jsou v množstvích, které se do potravin přidávají, považovány za bezpečné.

  • Dokážu si vypočítat Nutri-Score jen na základě údajů na etiketě?
    Ano, pro výpočet je třeba znát složení a výživové údaje, oboje se povinně na obalech uvádí. Následně lze pro hodnocení využít kalkulátorů, které jsou dostupné na internetu.

  • Není Nutri-Score  zaměřeno proti tradiční české stravě?
    Záleží, co je považováno za tradiční českou stravu. Součástí tradičních českých jídel mohou být například luštěniny nebo třeba sladkovodní ryby, jako je kapr nebo pstruh. Taková jídla mohou být nutričně zcela v pořádku a v hodnocení vycházet dobře. A i klasická „méně vhodná“ jídla, jako je například svíčková nebo vepřo knedlo zelo se dají připravit tak, aby splňovala správné nutriční zásady, stačí přidat více zeleniny, pohlídat množství přílohy a ubrat na tučných ingrediencích (vynechat smetanu nebo snížit její množství, vybrat libové maso apod.). 

Chystáme odpovědi také na další otázky týkající se Nutri-Score......