Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nutri-Score 2.0 - navrženy změny algoritmu

Nutri-Score 2.0 - navrženy změny algoritmu



Datum konání:
9.8.2022

Vědecký výbor Nutri-Score podpořil realizaci změn v algoritmu Nutri-Score.

V loňském roce se sedm evropských zemí – Belgie, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Španělsko a Švýcarsko – rozhodlo podpořit zavedení systému označování výživových hodnot potravin Nutri-Score.

V tomto kontextu tyto země vytvořily takzvaný „Vědecký výbor Nutri-Score“ (Scientific Committee of the Nutri-Score), který si dal za cíl vyhodnotit a aktualizovat algoritmus, podle kterého je Nutri-Score udělováno. Podle nejnovější zprávy Vědeckého výboru pro Nutri-Score současný algoritmus funguje dobře. Výbor ale přesto navrhl změny, které by měly Nutri-Score ještě lépe provázat s výživovými doporučeními. Implementací navrhovaných změn by mělo dojít ke zlepšení schopnosti Nutri-Score klasifikovat výživovou hodnotu potravin v rámci kategorií potravin, a to tak, aby klasifikace vycházela z nutričních doporučení přijatých evropskými zeměmi.

Díky úpravám by mohlo dojít k lepšímu rozlišení mezi potravinami na základě obsahu cukru nebo soli, či mezi potravinami celozrnnými a rafinovanými. Výbor rovněž navrhl změnu kategorie pro ořechy a semena, které aktuálně patří do kategorie „Ovoce, zelenina, luštěniny“. Nově by podle Výboru měly být ořechy a semena zařazeny do kategorie (s pozměněným názvem) „Tuky, oleje, ořechy a semena“. Zavedena by také měla být lepší klasifikace pro oleje s nižším obsahem nasycených tuků (olivový, řepkový, ořechový), lépe by mělo být rozlišováno i mezi slazenými a neslazenými mléčnými výrobky, mezi různými druhy sýrů a mezi tučnými rybami.

Cílem je pomoci spotřebitelům identifikovat tyto potraviny jako „zdravé“. Algoritmus klasifikace Nutri-Score bude nyní aktualizován podle doporučení Výboru. Na konci letošního roku, ale pravděpodobněji v prvním čtvrtletí roku 2023, Evropská komise předloží svůj legislativní návrh na zavedení celoevropského harmonizovaného systému značení výživových hodnot potravin na přední straně obalu.